Skip to main content
images easyblog articles 6475 665210 c4fce477

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου: Ο Δημήτρης Τσιάμης με το χάλκινο μετάλλιο στο τριπλούν

Έπρεπε να περάσει σχεδόν μια εικοσαετία στον αθλητισμό για να φθάσει στη μεγαλύτερη επιτυχία της καριέρας του.

Ο λόγος για τον Δημήτρη Τσιάμη, ο οποίος σε ηλικία 36 ετών κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στον τελικό του τριπλούν κατά την 6η και τελευταία ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Στίβου στο Βερολίνο. Ο έμπειρος άλτης ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου αφού είχε καλύτερη προσπάθεια (την τρίτη) στα 16.78μ που είναι και η καλύτερη εφετινή του επίδοση. Το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Νέλσον Εβόρα (Πορτογαλία) με 17,10 μ. και το ασημένιο ο Αλέξις Κοπέλο (Αζερμπαϊτζάν) με 16,93 μ.

Με το χάλκινο μετάλλιο του Τσιάμη η Ελλάδα έφθασε τα 6 μετάλλια στη διοργάνωση, αφού προηγήθηκαν τα χρυσά της Στεφανίδη, της Παπαχρήστου και του Τεντόγλου, καθώς και τα ασημένια της Κυριακοπούλου και της Μπελιμπασάκη.

«Περίμενα ένα ακόμη καλύτερο άλμα αλλά δεν πειράζει. Το επίπεδο δεν ήταν πολύ υψηλό. Προσωπικά είμαι χαρούμενος για το χάλκινο μετάλλιο», δήλωσε ο Δημήτρης Τσιάμης μετά την επιτυχία του στον τελικό του τριπλούν. Και πρόσθεσε: «Αφιερώνω το μετάλλιο στην οικογένειά μου, τον προπονητή μου Δημήτρη Σιούντρη, σε όλους τους Έλληνες. Αυτό που θέλω να κάνω τώρα είναι να πάω στον επόμενο αγώνα μου και να κάνω ακόμη μεγαλύτερα άλματα».

Ο Τσιάμης με αριθμούς

Ο Δημήτρης Τσιάμης χάρισε στη χώρα μας το πιο ανέλπιστο ίσως μετάλλιο στο 24ο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου του Βερολίνου και ο μεγαλύτερος σε ηλικία Έλληνας που καταφέρνει να ανεβεί στο βάθρο μεγάλης διοργάνωσης. Η επιτυχία έρχεται δώδεκα χρόνια μετά τα 17,55 μ. στο ευρωπαϊκό κύπελλο της Θεσσαλονίκης (18/6/2006), επίδοση που αποτελεί μέχρι σήμερα πανελλήνιο ρεκόρ.

Ο αθλητής του Δημήτρη Σιούντρη έδωσε για πρώτη φορά το «παρών» σε τελικό μεγάλης διοργάνωσης το 2007 στο παγκόσμιο της Οσάκα, όπου ήταν 12ος, ενώ η καλύτερη θέση μέχρι σήμερα σε Ευρωπαικό Πρωτάθλημα ήταν η 9η το 2012 στο Ελσίνκι. Επίσης ήταν παρών στο ίδιο στάδιο και στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2009, ενώ έχει αγωνιστεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2008 στο Πεκίνο.