images easyblog images 927 a07029c124929ac92d58ec33a34b59d4 XL 6e5864a5

Η Ελλάδα στις 4 ομάδες του κόσμου

author likewoman

27 Ιούλ 2017

Με μια καταπληκτική εμφάνιση η εθνική πόλο των ανδρών κέρδισε το Μαυροβούνιο (4ο στους Ολυμπιακούς Αγώνες) με 12-7 και προκρίθηκε στις 4 κορυφαίες ομάδες του κόσμου. Οι διεθνείς έπαιξαν εκπληκτική άμυνα και πλέον περιμένουν τον αντίπαλό τους στον ημιτελικό της Πέμπτης (αύριο) στο παγκόσμιο πρωτάθλημα υγρού στίβου.

Με ένα ονειρεμένο πρώτο ημίχρονο, η εθνική ομάδα έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση στα ημιτελικά. Με άμυνα βγαλμένη από την πιο τρελή φαντασία και τον γκολκίπερ Φλέγκα ανίκητο (έπιασε και πέναλτι) οι διεθνείς δέχθηκαν το πρώτο γκολ μετά από 12 λεπτά και με παίκτη λιγότερο .

Στην επίθεση ήμασταν άτυχοι στο πρώτο 8λεπτο με την μπάλα να σταματά και στα δοκάρια, αλλά στη συνέχεια σκοράραμε 5 φορές. Στη 3η περίοδο η άμυνα της εθνικής συνέχισε να εγκλωβίζει τους Μαυροβούνιους, που δε μπορούσαν να σκοράρουν ούτε με παίκτη παραπάνω, και δεχθήκαμε γκολ ακριβώς στην εκπνοή με σουτ από τα 9 μέτρα και ενώ η διαφορά ήταν στο +8. Στην τελευταία περίοδο απλά ήταν θέμα χρόνου, παρότι οι Μαυροβούνιοι μπόρεσαν να μαζέψουν κάπως την έκταση της ήττας σκοράροντας με 2 πέναλτι αλλά και παίκτη παραπάνω. Το ποσοστό της εθνικής μας με …